Çılgın Paylaşım

Türkiye'nin en çılgın paylaşım mekanı
 
AnasayfaRADYOKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Windowsun Püf Noktaları-2

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
**$ERK@N**
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 910
Yaş : 26
Nerden : Bursa
Kayıt tarihi : 21/01/08

MesajKonu: Windowsun Püf Noktaları-2   Ptsi Şub. 04, 2008 6:41 pm

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNA GİRMEDEN HIZLI DOSYA SİLİNMESİ
Windows altında dosya sildiğinizde, işletim sistemi bunu önce Geri Dönüşüm Kutusu' na taşır. Kapsamlı dizinlerde silme işlemi bir kaç dakika sürebilir. Silinecek dosyalara gerçekten de hiç ihtiyaç duymadığınızdan eminseniz, Geri Dönüşüm Kutusu' nu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu ya Geri Dönüşüm Kutusu' nun Özellikler' indeki (Sağ tuşla tıklayınca) "Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır" seçeneğiyle yada Del tuşuna basarken Shift tuşunu da basılı tutarsanız yapabilirsiniz.

BİRBİRİNE BAĞLI PC' LERİ DAHA HIZLI AÇMAK
TCP\IP protokolü olan bir peer to peer ağında Windows 98 ve Me bilgisayarları, IP adreslerini otomatik olarak aralarında ayarlarlar. Ancak PC' ler arasındaki bu iletişim biraz uzun sürebilir ve boot işlemi geciktirir. Bilgisayarlara kendiniz bir IP adresi verdiğinizdeyse bu işlem daha çabuk gerçekleşir. Bunun için sağ fare tuşu ile Ağ Komşuları' nın özelliklerine girin ve Yapılandırma bölümünde TCP\IP-Ethernet Kartı kaydına çift tıklayın. "Bir IP adresi belirt" seçeneğini işaretleyin ve ilk bilgisayarda IP adresi olarak 192.168.0.1 girin. İkinci bilgisayar için de 192.168.0.2 girin ve böyle devam edin. Subnetmask Alt Ağ Maskesi olarak her bilgisayarda 255.255.255.0 değerini verin. daha sonra tüm pencereleri Tamam ile kapatın. Windows şimdi bazı dosyaları CD' sinden kopyalayacak ve sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir.

AĞ PAYLAŞIMLARININ ARANMASININ İPTAL EDİLMESİ
Windows Me, açılışta otomatik olarak ağdaki paylaştırılan dizinleri ve yazıcıları arar ve bunları Ağ Bağlantılarım' da gösterir. Ancak bu işlem doğal olarak çok uzun sürebilir. Bu fonksiyonu iptal etmek için, Ağ Bağlantılarım' da Araçlar\Klasör Seçenekleri\Görünüm ile "Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik olarak ara" seçeneğini iptal edin.

WINDOWS' U DAHA HIZLI KAPATMAK
Windows' u kapatırken bir iletişim penceresi çıkar ve işletim sistemini kapatmak mı yoksa enerji tasarruf moduna geçmek mi istediğiniz sorulur. Bu sorguyu iptal etmek elinizde. Bunun için masaüstüne sağ fare tuşu ile tıklayın ve Yeni\Kısayol simgelerine tıklayın. Windows 95, 98 veya Me altında şu komut satırlarını girin.
rundll32.exe user,ExitWindows
Kısayola bir isim verin ve Son düğmesine tıklayın. Bu simgeye çift tıkladığınızda Windows hemen kapanacaktır.

FAT32 DOSYA SİSTEMİNİN KURULMASI
Windows 95' den bu yana Windows işletim sistemleri FAT16 dosya sisteminin yanında gelişmiş FAT32' yi de destekliyorlar. Bununla sadece daha büyük partisyonların kurulumu sağlanmıyor, aynı zamanda partition üzerinde serbestçe taşınabilir FAT tablolarıyla veri kayıplarına karşı daha fazla güvenlik sağlıyor. Bu dosya sistemini en iyisi sabitdiski bölümlerken oluşturun, bunun için FDISK' te açılıştaki büyük disk desteğini etkinleştirme seçeneğini kullanmalısınız. Windows 98 ve Me altında varolan FAT16 sürücülerini FAT32' ye dönüştürebilirsiniz. Windows 98, Donatılar grubundaki Sistem Araçları' nda bununla ilgili bir araçla beraber gelir. Windows Me' de bilgisayarı önce bir boot disketi ile açmanız ve C:\WINDOWS\COMMAND dizinindeki CVT.EXE programını çalıştırmanız gerekir. İşlem bittiğinde defrag etmeniz gerekir. Bilgisayar ve sabitdik' e bağlı olarak bu işlem birkaç saat bile sürebilir. Bu yüzden PC' nin bu işi gece yapmasını sağlayın.

SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ KULLANARAK SİSTEMİ TAMİR ETMEK
Çoğu uninstall rutini çok güvenli değildir. Hatalı sürücüler ve düzgün yazılmamış programlar Windows' un kalıcı olarak güvensiz çalışmasına neden olabilirler, zira artık sistemden silinemezler. Windows Me ile çalışıyorsanız bu yüzden yeni bir yazılım kurmadan önce her defasında Sistem Geri Yükleme ile işletim sisteminin bir geri yükleme noktasını oluşturmalısınız. Program hatalı çalışıyorsa kolayca geride iz bırakmadan Windows' tan silebilirsiniz, gerekirse güvenli kipte yapabilirsiniz bunu. Sistem Geri Yükleme' yi Donatılar grubundaki sistem araçlarında bulabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, programların ve sürücülerin kurulum rutinlerini takip ediyor ve istenildiğinde eski durumu geri yükleyebiliyor.

DOSYALARI OTOMATİK OLARAK ŞİFRELEMEK
Windows 2000 NTFS sürücüleri için bir veri şifrelemesi sunuyor ve böylece veriler 128 bitlik şifreleme gücünde şifreleniyorlar ve ancak çok yüksek hesaplama zahmeti ve çok uzun sürecek bir zamanla çözülebiliyorlar. Bir dizin veya dosyanın şifrelenmesini sağlamak için Explorer' da ek bir özelliğin seçilmesi yeterli. İlgili dizine sağ fare tuşu ile tıklayın Properties' i açın ve Advanced' a tıklayın. Encrypt contest to secure data seçeneğini işaretleyin. İki defa OK düğmesine tıkladığınızda Windows, sadece dizini mi yoksa bunun içinde kayıtlı olan dosyaları da mı şifreleyeceğini size sorar. İlgili seçeneği seçin ve OK ile onaylayın. Windows artık bu dizine kopyalayacağınız her dosyayı da şifreleyecektir. Dosyalarla alışık olduğunuz gibi çalışmaya devam edebilirsiniz, şifrelenmiş olmaları bir şeyi değiştirmiyor. Bu dosyaların içeriğine sizden başka hiçbir kullanıcı ulaşamaz. Sadece Administrator (sistem yöneticisi) ikinci bir yedek anahtara sahiptir.

STANDBY MODU İÇİN ŞİFRE TANIMLAMAK
Windows yeni sürümlerinde PC' yi enerji tasarrufu sağlayan standby moduna veya hazırda bekletme konumuna geçebilir ACPI-BIOS' u olan bir bilgisayarda bu işlem güç düğmesine basılarak manuel olarak da gerçekleşebilir. Ayrıca güvenlik için bir şifre de tanımlanabilir. Bu durumda bilgisayar fare hareketleri veya tuşlara basılıp uyandırıldıktan sonra kullanıcı şifresini sorar. Mutlaka bir şifrenin sorulmasını istiyorsanız Denetim Masası' nda Güç Seçenekleri' ne girin ve Gelişmiş sekmesine tıklayın. Burada açma kapama düğmesine basıldığında bilgisayarın stanby (bekleme konumu) moduna veya hazırda bekletme konumunu etkinleştirmesini sağlayın. Daha sonra "Bilgisayar beklemeden çıkıp hazır olduğunda parola sor" seçeneğini de işaretleyin ve pencereyi Tamam ile kapatın. PC' yi daha sonra açma kapama düğmesiyle tamamen kapatabilmek için, bu düğmeye dört saniyeden daha uzun bir süre basılı tutun.

ZORUNLU AĞ BAĞLANTISINI ETKİNLEŞTİRMEK
Bir NT veya 2000 ağında, Windows 9x' te sunucu bağlantısı mesajını Esc tuşuna basarak kolayca geçmek mümkün. Böylece yetkisi olmayan bir kullanıcı ağa erişim sağlayamaz, ancak yine de bilgisayarınızın verilerine serbestçe ulaşabilir. Registry' deki bir değişiklikle verilerinizi koruyabilir ve mutlaka bir kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girilmesini sağlayabilirsiniz. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Network\Logon
dizinine geçin. Sağ fare tuşu ile pencerenin sağ yarısına tıklayın ve kısayol menüsünden Yeni\Dize Değeri simgelerine tıklayın. Yeni değere MustBeValited adını verin ve büyük küçük harflerle yazıma mutlaka dikkat edin. Kayda çift tıklayın. 1 değerini girin, Tamam ile onaylayın ve Windows' un yeniden başlatılmasını sağlayın. Login' de Esc tuşuna basınca artık bir hata mesajı çıkacaktır ve bilgisayarınıza istenmeyen kişiler giremeyecektir.

DOSYA VE YAZICI PAYLAŞIMININ İPTAL EDİLMESİ
Windows birbirine bağlı bilgisayarlar arasında veri alışverişi için bir peer to peer ağın oluşturulmasına imkan tanıyor. Ancak bununla istenmeyen bir kişinin verilerinize ulaşabilme gibi tehlikesi söz konusu. Bu yüzden ağda veri transferleri için sadece bir bilgisayarı hazır tutmak daha iyidir. Verilerini başkalarının kullanımına sunmak isteyen biri bu durumda bunları bu bilgisayarın paylaştırılan dizinlerine kopyalar. Bilgisayarınızda buna karşın paylaşımları iptal etmelisiniz. Bunun için Ağ Komşuları' nın Ağ Bağlantılarım Özellikler' ine girin ve Dosya ve Yazıcı Paylaşımı düğmesine tıklayın. Açılan iletişim penceresinde her iki onay kutusunun önündeki işareti kaldırıp paylaşımları iptal edin.

ÇEVİRMELİ AĞ BAĞLANTISI İÇİN PAYLAŞIMLARIN İPTAL EDİLMESİ
Dosya ve yazıcı paylaşımını kurduysanız, bu paylaşım sadece yerel ağda değil, internet için çevirmeli ağ bağlantısında da etkin olur. Bu durumda internet üzerinden paylaşılan dizinlere erişmek çok daha kolaydır. Bunu değiştirmek için Ağ Komşuları' nın özelliklerinden TCP\IP - Çevirmeli Bağdaştırıcı kaydına çift tıklayın. Bağlantılar sekmesine geçin ve "Microsoft Ağları için dosya ve yazıcı paylaşımı" seçeneğinin önündeki işareti kaldırın.

NETWORK' ÜNÜZÜ GÖZETLEYEN AĞ İZLEYİCİSİNİN KURULMASI
Windows, bilgisayarınızın paylaştırılan kaynaklarına, erişimleri gözetleyen bir araç da sunuyor. Bu aracı Denetim Masası' ndaki Program Ekle\Kaldır seçeneği ile kurabilirsiniz. Burada Windows Kur sekmesine geçin ve Sistem Araçları kaydına çift tıklayarak girin. Buradaki bileşenlerden Ağ İzleyicisi' ni işaretleyin ve Tamam düğmesine tıklayarak bu programın kurulmasını sağlayın. Kurulumdan sonra Başlat menüsünde Donatılar grubundaki Sistem Araçları' nda bu programı bulabilirsiniz. Programı en iyisi sürekli olarak artalanda çalıştırın. Bu program kimin, paylaştırılan hangi dizinlerde ve ne kadar süre ne karıştırdığını size gösterecektir.

INTERNET EXPLORER' IN ÖN BELLEĞİNİN İPTAL EDİLMESİ
Internet Explorer bir cache belleği oluşturur ve burada gezindiğiniz web sayfalarındaki veriler kaydedilir. Böylece bilgisayarınızı kullanan herkes sizin hangi sitelere girdiğinizi kolayca görebilir. Bu önbelleği iptal etmek için Registry' deki bir kaydı iptal etmeniz gerekiyor. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\CurrentVersion\Internet Settings\Cache\Content
yolunda Cachelimit kaydını göreceksiniz. Böyle bir kayıt yoksa sağ tuşla tıklayıp Yeni\DWORD Değeri ile oluşturun. Bu kayda çift tıklayıp değerini 0 olarak ayarlayın. Daha sonra Windows' u yeniden başlatın. Bu ayar Internet Explorer' in 4 sürümünden itibaren çalışıyor.

ZİYARET EDİLEN WEB SAYFALARININ GİZLENMESİ
Internet Explorer ziyaret edilen web sayfalarının adreslerini kaydediyor, böylece adres tekrar girildiğinde kullanıcının işini kolaylaştırıyor. Web sitesine ikinci defa girmek istediğinizde, otomatik olarak adresi tamamlayabiliyor. Böylece bilgisayarınızı kullanan bir kişi sizin hangi sitelere bağlandığınızı yine kolayca görebilecektir. Bu fonksiyonu iptal etmek için Denetim Masası' ndaki veya Internet Explorer' in Araçlar menüsündeki Internet Seçenekleri' ne girin. Genel kartında en altta Geçmiş bölümünü göreceksiniz. Burada girilen adreslerdeki sayfaların tutulacağı gün sayısını 0 olarak ayarlayın. Bu ayarla Browser sadece o gün ziyaret edilen adresleri kaydedecektir, bu da aslında yeterince kötü bir durum olabilir. Bu yüzden internetteki sörf deneyimlerinizden sonra her zaman buradaki Geçmişi Sil düğmesine tıklayın, böylece bu adresler silinecektir. Gerçi bu durumda da adresleri her seferinde yeniden girmeniz gerekecektir. Sık Kullanılanlar listesinden sayfaları çağırabilirsiniz ancak bu zahmetli iş, sörf davranışlarınızın başkaları tarafından öğrenilmemesini de sağlayacaktır.

GÖNDER MENÜSÜNE YENİ KAYITLARIN EKLENMESİ
Explorer' da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Şimdi bu dosyayı kısayol menüsündeki Gönder komutuyla birlikte diskete, Belgelerim dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-mail ile gönderebilirsiniz. Bu Gönder menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün, mesela bir text dosyasını Wordpad ile açabilirsiniz. Wordpad.exe, Program Files\Donatılar grubunda bulunuyor. Wordpad' e bir kısayol oluşturun ve C:\Windows\SendTo dizinine kopyalayın. Kısayol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısayol menüsünde otomatik olarak görünecektir.

KISAYOL MENÜSÜ İLE DAHA KOLAY ŞİFRELEME
Dosya ve dizinlerin şifrelenmesi için Windows 2000' de normalde bunlarla ilgili kısayol menüleri açmanız ve Advanced altında ilgili özelliği işaretlemeniz gerekir. Registry veritabanındaki bir değişiklikle şifreleme komutunu doğrudan kısayol menüsünün ilk seviyesine taşıyabilirsiniz. Bu fonksiyonu sıkça kullanıyorsanız bu sayede bir yığın tıklamadan ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAK_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced
dizinine geçin. Sağ fare tuşu ile sağ pencere alanına tıklayın ve New\DWORD Value' ya tıklayın. Değere EncryptionContexMenu adını verin ve üzerine çift tıklayın. Değeri 1 olarak ayarlayın, editörü kapatın ve Windows' u yeniden başlatın. Şimdi dosya ve dizinlerin kısayol menüsünde Encrypt ve Decrypt adlarında yeni kayıtlar bulacaksınız.

KISAYOL MENÜSÜ ÜZERİNDEN SIKIŞTIRMA YAPILMASI
Windows Me, dosyaları veya dizinleri Zip arşivlerine kaydeden bir sıkıştırma fonksiyonu sunuyor. Ancak bunun için önce kurulması gerekiyor. Denetim Masası' nda Program Ekle\Kaldır ile Windows Kur sekmesine girin. Sistem araçlarını işaretleyin ve Ayrıntılar düğmesine tıklayın. Sıkıştırılmış Klasörler kaydının önündeki kutuyu işaretleyin ve açık tüm pencereleri Tamam ile kapatın ve Windows' u yeniden başlatın. Şimdi seçili bir veya daha çok dosyaya sağ tuşla tıklayınca Gönder\Sıkıştırılmış Klasör komutunu kısayol menüsünde bulacaksınız. Bu komut dosyaları Zip formatında sıkıştırılmış bir dosyada birleştiriliyor. Bu dosyaya sağ tuşla tıklarsanız, Şifrele komutuyla aynı zamanda birde şifre verebilirsiniz. Windows Me' nin Zip formatı ayrıca WinZip ve WinRAR gibi sıkıştırma programlarının formatlarıyla uyumlu.

SİMGELERİN GRAFİKLERİNİ KENDİNİZ DÜZENLEYİN
Windows' un standart düğmeleri hoşunuza gitmiyorsa, masaüstündeki veya Başlat menüsündeki kısayollar için kendi motiflerinizi ekleyebilirsiniz. Bunun için bir BMP dosyasına ihtiyacınız var. Kısayola sağ tuşla tıklayın ve Özellikler' ini açın. Simge Değiştir düğmesine ve son olarak da Gözat' a tıklayın. Açılan pencerede Dosya türü alanında Tüm Dosyalar' ı seçin ve BMP dosyanıza giden yolu girin. Daha sonra tüm pencereleri Tamam ile kapatın.

BAŞLAT DÜĞMESİNİN KISAYOL MENÜSÜNÜ GENİŞLETMEK
Başlat menüsüne sağ tuşla tıkladığınızda Aç, Ara, Araştır gibi kayıtları olan bir menü açılır. Bu menüyü genişletmeniz ve böylece sık kullandığınız uygulamalara daha çabuk ulaşmanız mümkün. Bunun için de Registry' de bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Shell
dalını arayın. Sağ fare tuşu ile sağ pencere yarısına tıklayın ve Yeni\Tuş' u seçin. Tuşa istediğiniz herhangi bir isim verin ve üzerine tıklayın. Sağ pencere yarısında şimdi Varsayılan kaydını bulacaksınız. Bu kaydın üzerine çift tıklayın ve değer verisi olarak menüye dahil etmek istediğiniz programın adını girin, mesela Notepad. Daha sonra bu tuş içinde command adında başka bir tuş daha oluşturun. Burada yine sağ pencere menüsündeki Varsayılan kaydına çift tıklayarak programın komut satırını girin. Örneğin C:\Windows\notepad.exe. Oluşturduğunuz yeni kayıt artık hemen kısayol menüsünde görünecektir.

_________________Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://srknweb.ueuo.com/
 
Windowsun Püf Noktaları-2
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Çılgın Paylaşım :: Serbest Forum :: Püf Noktalar-
Buraya geçin: